Norwegian leasar tio nya Boeing 737 MAX 8
Norwegian fortsätter att utöka sin flygplansflotta och har tecknat ett avtal med AerCap om leasing av flygplan, varav tio är nya Boeing 737 MAX 8 som levereras under det första halvåret 2023.
Norwegian fortsätter att utöka sin flygplansflotta och har tecknat ett avtal med AerCap om leasing av flygplan, varav tio är nya Boeing 737 MAX 8 som levereras under det första halvåret 2023.
Norwegian förbereder sig för en hektiskt sommarsäsong på Stockholm-Arlanda och lanserar tre nya destinationer under sommarmånaderna, till de redan befintliga 54, som idag finns att boka från Stockholm-Arlanda. Därmed kan resenärerna flyga direkt med Norwegian till de populära resmålen Mykonos och Thessaloniki i Grekland samt till Antalya i Turkiet.
Norwegian redovisar idag resultatet för fjärde kvartalet och sitt preliminära årsresultat för 2021. Efterfrågan på flygresor ökade jämfört med tredje kvartalet, men påverkades negativt av omicron-utbrottet. Vinsten före skatt (EBT) uppgick till 117 miljoner NOK, där motsvarande resultat för fjärde kvartalet 2020 var en förlust på 16,6 miljarder NOK och jämfört med en vinst på 169 miljoner NOK und
Norwegian har tecknat ett samarbetsavtal med Neste, världens ledande producent av hållbara flygbränslen (SAF). Det betyder att Norwegians affärsresenärer nu kommer att kunna minska sina koldioxidutsläpp med upp till 80 procent genom flygbolagets val av hållbart flygbränsle. Avtalet är ett viktigt steg för att påskynda en fri marknad för hållbara flygbränslen
Hållbart flygbränsle är beprövat
Norwegians trafiksiffror visar att cirka 640 000 passagerare flög med Norwegian under januari 2022. Ökningen av antalet passagerare är stor jämfört med samma månad i fjol.
Som en förberedelse inför sommarsäsongen påbörjar nu Norwegian rekryteringen av runt 270 kabinpersonal, som ska vara baserade på Stockholm-Arlanda. Från och med i april 2022 går de nyanställda ombord i Stockholm och blir därmed den första flygande personalen baserade i Sverige som Norwegian haft sedan pandemin startade 2020. Därmed öppnar Norwegian sin bas för kabinpersonal igen på Arlanda.
Norwegians trafiksiffror för december visar att drygt 930 000 passagerare flög med Norwegian under månaden. Ökningen är betydande jämfört med samma månad förra året. Men december månad 2021 var kraftigt påverkad av myndighetsbeslut och restriktioner.
Norwegians trafiksiffor för november visar att för andra månaden i rad reste över en miljon passagerare med flygbolaget. Företaget har justerat kapaciteten enligt efterfrågan.
I snart 15 år har Norwegian haft ett partnerskap med UNICEF Norge. Norwegian har bidragit med humanitära aktioner, insamlingsaktioner och donationer från kunder och anställda. Totalt har samarbetet gett UNICEF Norge mer än 50 miljoner norske kronor (NOK). Partnerskapet är nu förnyat med tre nya år.
Norwegian utökar nu sin flygplansflotta med två Boeing 737 MAX 8, för att kunna klara av sommarens flygprogram med 270 destinationer.
Hans-Jørgen Wibstad har utsetts till Chief Financial Officer för Norwegian. Han tillträder tjänsten senast den 1 juni 2022.
Norwegians trafiksiffror för oktober visar på en fortsatt tillväxt av antal passagerare och för första gången sedan pandemin bröt ut reste över en miljon passagerare med Norwegian under loppet av en månad. Företaget har idag många direktflyg till populära destinationer i Norden och Europa.