Norwegian vann tre priser under Grand Travel Awards i Norge
Norwegians koncernchef Geir Karlsen utsågs till Årets chef och bolaget vann även kategorierna årets inrikesbolag och årets europeiska flygbolag på Grand Travel Awards i Norge.
Norwegians koncernchef Geir Karlsen utsågs till Årets chef och bolaget vann även kategorierna årets inrikesbolag och årets europeiska flygbolag på Grand Travel Awards i Norge.
december hade Norwegian 1,3 miljoner passagerare, en ökning med 41 procent jämfört med december förra året. Under helåret 2022 hade Norwegian 18 miljoner passagerare. Året avslutades med stabil drift under julen då extra många reser. Under 2022 tredubblades antalet passagerare, efterfrågan på flygresor kom tillbaka och de positiva bokningstrenderna fortsätter.
Norwegian har varit UNICEF:s signaturpartner i över 15 år. Partnerskapet innebär bland annat att Norwegian bidrar med humanitära insatser, insamlingskampanjer och donationer från bolagets kunder. Norwegian har dessutom som tradition att skänka personalens julklappar till UNICEF motsvarande 300 000 kronor.
Norwegian får toppoäng för bolagets arbete med att minska utsläppen. Det framgår i årets globala klimatranking som utförts av organisationen CDP, Carbon Disclosure Project. Rankingen är en samlad bedömning av bolagets klimatstrategi inom ett antal kategorier och totalt får Norwegian B– i bedömning, vilket är ett viktigt erkännande av bolagets initiativ för att minska utsläppen.
Julen är bara några veckor bort och då är det många som passar på att resa utomlands. Norwegian har tagit fram en lista på de tio mest populära utländska resmålen under jul och nyår. Av de mest bokade destinationerna är det London, Malaga och Las Palmas som hamnar i topp.
Julen närmar sig och det är många som ska ut och flyga för att semestra samt träffa släkt och vänner. För en bra och smidig resa finns det några enkla saker man kan göra för att förbereda sig på bästa sätt. Norwegian ger här några tips och råd för en trevligare resa.
Norwegian utökar linjenätet och lanserar direktflyg till Spanien från två nya flygplatser som bolaget tidigare inte har trafikerat. Med start i april 2023, kommer Norwegian att flyga från Stockholm Skavsta Airport till Malaga och Alicante samt från Växjö Småland Airport till Malaga.
I november hade Norwegian 1,4 miljoner passagerare, en ökning med 37 procent jämfört med samma månad föregående år. Kabinfaktorn var på 79,5 procent.
Norwegian förlänger giltighetstiden på CashPoints som passagerare fick som återbetalning för flygresor som avbokades under pandemin 2020. Den förlängda tiden innebär att passagerarna kan använda poängen fram till och med slutet av 2023.
Julen närmar sig med stormsteg och för att komma i julstämning kan man besöka några av Europas bästa julmarknader. Norwegian tipsar här om några av de mest populära julmarknaderna som bara ligger ett par timmars flygresa bort.
I 20 år har Norwegian önskat kunder välkomna ombord och nästa sommar blir inget undantag. Under våren och sommaren 2023 erbjuder bolaget 300 linjer till över 110 destinationer i hela linjenätet.
Norwegian fortsätter att utveckla linjenätet i takt med efterfrågan. Lagom till jul börjar Norwegian trafikera sträckan Stockholm Arlanda – Åre Östersund.
Norwegian är en ledande flygbolagskoncern med huvudkontor i Fornebu, strax utanför Oslo i Norge. Koncernen har över 8 200 anställda och äger två av de ledande flygbolagen i Norden: Norwegian Air Shuttle och Widerøe's Flyveselskap. Norwegian förvärvade Widerøe 2024 med målet att göra det enklare för resenärer att resa genomgående i de två flygbolagens linjenät.
Norwegian Air Shuttle har cirka 4 700 anställda och erbjuder ett omfattande linjenät som binder samman de nordiska länderna med ett brett utbud av destinationer i Europa. Under 2024 transporterade Norwegian över 22,6 miljoner passagerare och hade en flotta på 86 Boeing 737-800 och 737 MAX 8-plan.
Widerøe's Flyveselskap, Norges äldsta flygbolag, är Skandinaviens största regionala flygbolag. Flygbolaget har över 3 500 anställda. Widerøe trafikerar primärt flygplatser med korta landningsbanor regionalt i Norge och flyger förutom kommersiella linjer, även flera statliga kontraktslinjer med trafikplikt. Under 2024 hade flygbolaget 3,8 miljoner passagerare och en flotta på 49 plan, varav 46 är Bombardier Dash 8-plan och tre Embraer E190-E2-plan. Widerøe Ground Handling levererar marktjänster på 41 flygplatser i Norge.
Hållbarhet har högsta prioritet och koncernen arbetar kontinuerligt för att minska sina CO2-utsläpp. Bland de många initiativen är investering i produktion och användning av fossilfritt flygbränsle (SAF) den största satsningen. Norwegian vill bli ett hållbart val för passagerarna och bidra till omställningen av flygbranschen.
P.O Box 242
190 47 Stockholm