Norwegian och Pilotföreningen är överens
Norwegians företagsledning och Norwegian Pilot Union (NPU) har kommit överens om ett nytt avtal för piloterna. Detta innebär normal drift framöver.
Norwegians företagsledning och Norwegian Pilot Union (NPU) har kommit överens om ett nytt avtal för piloterna. Detta innebär normal drift framöver.
Idag den 31 oktober gick första direktflyget mellan Stockholm och Kiruna. Norwegian kommer att flyga sex avgångar i veckan med undantag från lördagar.
Norwegian fortsätter sin expansion i Europa och öppnar ny bas på den spanska ön Teneriffa. I samband med etableringen av en ny bas utökas det spanska linjenätet med fler destinationer och tätare trafik. Den nya basen vid Tenerife South Airport (TFS) är Norwegians fjärde bas i Spanien tillsammans med Alicante, Malaga och Las Palmas.
Resultatet för tredje kvartalet visar att Norwegian växer kraftigt i alla europeiska marknader och fyller flygplanen bra. Den starkaste passagerartillväxten har basen i London Gatwick. Kvartalsresultat före skatt (EBT) uppgick till 604 miljoner norska kronor, starkt påverkat av stora extrautgifter för inhyrning av ersättningsflyg på långdistanslinjerna.
Norwegian lanserar tre interkontinentala direktlinjer mellan London Gatwick och New York, Los Angeles och Fort Lauderdale med start sommaren 2014. Utöver långdistanslinjer lanseras även fem nya europeiska direktlinjer samt ökad kapacitet på befintliga linjer.
Norwegians styrelse har i dag beslutat om en ny struktur som säkerställer företagets internationella tillväxt och nödvändiga trafikrättigheter. Norwegian Air Shuttle ASA fortsätter vara övergripande moderbolag. Under moderbolaget upprättas två nya helägda dotterbolag med egna driftstillstånd (AOC), ett i Norge och ett i EU. Bolaget avser att fastanställa piloter vid baserna utanför Skandinavien.
Om bara några veckor är de dags för höstlov då alla skolbarn är lediga från skolan i en vecka. Norwegian har kollat vilka storstäder som är mest bokade under höstlovet och det är London, Helsingfors och Barcelona som är mest populära.
Drygt 1,9 miljoner passagerare flög med Norwegian i september, en ökning med 17 procent jämfört med samma månad föregående år. Företaget växer och ökar kapaciteten med infasning av fabriksnya flygplan och etablering av nya baser utanför Skandinavien. Det satsas även på nya linjer, både inom Europa och mellan Skandinavien, USA och Asien
Kanarieöarna har i decennier varit en av svenskarnas mest populära resmål. För att möta kundernas efterfrågan lanserar Norwegian direktflyg mellan Stockholm och Lanzarote med start 13 december. Förutom en ny direktlinje till Lanzarote ökar bolaget även kapaciteten mellan Göteborg och Gran Canaria från två till tre avgångar per vecka med start 11 december.
I natt svensk tid vann Norwegian återigen det prestigefyllda Passenger Choice Awards 2013 för bolagets internet ombord - Best Inflight Connectivity and Communications. Det är andra året i rad som Norwegian får den här utmärkelsen.
Passagerartillväxten för Norwegian fortsatte i augusti månad. Totalt flög mer än 1,9 miljoner passagerare med bolaget, en ökning på 14 procent jämfört med samma månad föregående år. Punktligheten är fortsatt hög.
Norwegian fortsätter sin långdistanssatsning och lanserar nya direktlinjer mellan Stockholm och Los Angeles samt Stockholm och San Francisco med start våren 2014. Dessutom lanseras direktlinjer mellan Köpenhamn och Los Angeles, Köpenhamn och New York, Oslo och Los Angeles, Oslo och San Francisco samt Oslo och Orlando.