Norwegian har fått drifttillstånd i Argentina
Myndigheterna i Argentina har i natt svensk tid utfärdat en operativ licens (AOC) till Norwegians helägda dotterbolag Norwegian Air Argentina (NAA).
Myndigheterna i Argentina har i natt svensk tid utfärdat en operativ licens (AOC) till Norwegians helägda dotterbolag Norwegian Air Argentina (NAA).
Norwegian och norska inrikesbolaget Widerøe har signerat ett samarbetsavtal som för första gången ger resenärer som flyger inrikes i Norge möjlighet att flyga sömlöst med Widerøe och Norwegian. Inrikeslinjerna i Norge får därmed ökad konkurrens när Widerøe inom kort öppnar för beställning av Norwegianflygningar och genomgående resor på sina linjer i Norge.
Norwegians expansion fortsätter under 2018. I slutet av mars börjar Norwegian flyga direkt till Reykjavik från Stockholm Arlanda.
Norwegian satte nytt passagerarrekord för helåret 2017 med över 33 miljoner resenärer och en kabinfaktor på 87,5 procent. Att 54 nya linjer startade i kombination med att långdistanstrafiken ökade kraftigt har bidragit stort till tillväxten.
Geir Karlsen blir ny finansdirektör på Norwegian. Karlsen kommer från det Londonbaserade rederibolaget Navig8 Group där han var Group CFO. Han har bred erfarenhet från börsnoterade bolag inom sjöfart och offshore. Tillförordnad finansdirektör Tore Østby fortsätter i koncernledningen i en nyinrättad tjänst som Executive Vice President Strategic Development. Kurt Simonsen blir ny IT-direktör.
Norwegians expansion fortsätter under 2018. Med start i maj nästa år kan man flyga direkt till Bilbao från Stockholm Arlanda.
Under de kommande juldagarna är det många hundra tusen skandinaver som ska flyga med Norwegian. För att möta den stora efterfrågan har bolaget satt in extra kapacitet på utvalda avgångar. Vi rekommenderar resenärer att vara på flygplatsen i god tid och att packa smart för en så bra och smidig resa som möjligt.
Norwegian fortsätter att växa och utökar antalet avgångar till en rad populära europeiska sommardestinationer från Helsingfors-Vanda. Kapacitetsökningen innebär att finska resenärer får ännu fler valmöjligheter nästa sommar då antalet stolar ökar med 15 procent.
Julen närmar sig med stormsteg och om bara några dagar är det julafton. Det blir allt mer populärt att resa bort under årets mörkaste period. Som Nordens största flygbolag har Norwegian tagit fram en lista på de tio mest bokade utlandsresmålen bland svenska resenärer under jul och nyår. London hamnar på första plats följt av Malaga och därefter Bangkok.
Norwegian fortsätter den globala expansionen med lansering av fyra nya transatlantiska linjer mellan Europa och USA. Med start sommaren 2018 kommer Norwegian för första gången någonsin att flyga långdistanslinjer från Amsterdam, Milano och Madrid.
Norwegians trafiksiffror för november visar att 2,5 miljoner passagerare valde att flyga med bolaget under årets näst sista månad, en ökning med 11 procent jämfört med samma period förra året. Långdistanslinjerna hade en passagerartillväxt på 52 procent. Kabinfaktorn var på 83,7 procent.
Sedan Norwegian började flyga transatlantiskt har det blivit både enklare och billigare att resa till USA. Över 1,1 miljoner resenärer har flugit med Norwegian mellan Sverige och USA sedan starten för fyra år sedan.