Första direktflyget mellan Stockholm och Las Vegas har lyft
Idag lyfte första direktflyget någonsin mellan Stockholm och Las Vegas. Norwegian är det första och enda flygbolaget som flyger direkt till Las Vegas från Stockholm.
Idag lyfte första direktflyget någonsin mellan Stockholm och Las Vegas. Norwegian är det första och enda flygbolaget som flyger direkt till Las Vegas från Stockholm.
Svenska staten förlänger avtalet med Norwegian som får fortsatt förtroende att flyga statligt anställda ytterligare ett år. De linjer som ingår i avtalet är till och från Stockholm Arlanda, Göteborg, Malmö, Umeå, Luleå och Visby.
Norwegian fortsätter att växa internationellt och utvidgar långdistansflottan med 19 Boeing 787-9 Dreamlinerplan. Det här är den största enskilda beställningen av Boeing 787-9 Dreamliner i Europa. För Norwegian innebär det en flerfaldig dubblering av dagens långdistansflotta som inom de närmaste fem åren kommer att bestå av 38 Dreamlinerplan.
Norwegian presenterar idag ett kvartalsresultat före skatt (EBT) på 1,1 miljard NOK, ett kraftigt förbättrat resultat från förra året. Det är långdistansverksamheten och de internationella linjerna som drar upp resultatet. Aldrig tidigare har kabinfaktorn varit så hög under ett kvartal, 91 procent på hela linjenätet.
Norwegians passagerare har hittills skänkt över 1,6 miljoner norska kronor till UNICEF:s arbete för barn över hela världen. Flygbolagets kunder har skänkt pengar i samband med att de köpt flygbiljetter online mellan juni och oktober. Under oktober går samtliga bidrag till att fylla ett plan med skolmaterial och nödhjälp till syriska flyktingbarn i Jordanien.
Den goda passagerarutvecklingen och solida kabinfaktorn fortsatte för Norwegian i september. Drygt 2,4 miljoner passagerare reste med bolaget förra månaden. Kabinfaktorn var på 88,2 procent och långlinjerna påverkar siffrorna i positiv riktning.
Norwegian och UNICEF Norge flyger snart ned ett plan fullastat med nödhjälp och skolmaterial till Jordanien för att hjälpa barn som är på flykt från Syrien. I november lyfter Norwegians UNICEF-plan med kurs mot Amman i Jordanien som ligger ett par timmars bilfärd från ett av de största lägren med syriska flyktingar.
Norwegian har fått ett nytt avtal med Försvarsmakten i Norge och får därmed förnyat förtroende i ytterligare fyra år, från och med februari 2016. Försvarsmakten i Norge är idag Norwegians största kund och kontraktet är det största avtalet som flygbolag konkurrerar om i Norge. Det är tredje året i rad som Norwegian vinner anbudet.
Norwegian vann två priser under den prestigetunga Passenger Choice Awards i Oregon i USA i natt. Norwegian utsågs till bästa flygbolag i Europa för andra året i rad och fick samtidigt pris för bästa ombordmagasin. Norwegian har vunnit en rad priser under 2015 där kunderna har röstat på bolaget.
Norwegians VD Björn Kjos är mycket positiv till näringsminister Dambergs fokus på flyget i regeringens exportstrategi som presenterades idag. ”Norwegian vill vara en aktiv part för Sveriges framtida tillväxt genom att satsa på nya direktflyg till och från Sverige” säger han.
Norwegian har utsetts till Europas ledande lågprisbolag av erkända World Travel Awards. Den eftertraktade utmärkelsen delades ut på Sardinien igår kväll. – Det här betyder väldigt mycket för oss och det är tack vare våra engagerade och fantastiska medarbetare som vi har fått den här utmärkelsen, säger Norwegians VD, Björn Kjos.
Norwegian erbjuder passagerare som flyger från Skandinavien till Grekland, Sicilien, Turkiet, Cypern, Malta och Ungern möjlighet att checka in ett extra bagage gratis om bagaget innehåller hjälp till flyktingar.
Den goda passagerarutvecklingen och solida kabinfaktorn fortsatte för Norwegian i au-gusti. Drygt 2,5 miljoner passagerare reste med bolaget i augusti och kabinfaktorn var nära 90 procent. God tillväxt på långlinjerna samt stor reslust bland semesterfirare i Storbritannien och Europa generellt, påverkar trafiksiffrorna för augusti.
Norwegian har ingått avtal om leverans av ytterligare två nya Dreamliner vilket innebär ännu fler långdistanslinjer framöver. De ska enligt plan sättas i trafik sommaren 2017. Flygplanen är av typen 787-9 Dreamliner som är något större än de åtta Dreamlinerplan som Norwegian använder idag på långdistanslinjerna. Norwegian kommer att ha totalt 19 Dreamliner i långdistansflottan år 2018.
Norwegian lanserar nu Fast Track även på inrikesresor i Sverige. Den snabbaste vägen genom säkerhetskontrollen på flygplatsen går via Fast Track och nu har både inrikes- och utrikesresenärer möjlighet att gå direkt dit. Fast Track är inkluderat i Fullflexbiljetter och kan köpas till på Lowfarebiljetter. Företagskunder kan använda Fast Track kostnadsfritt fram till och med 31 december 2015.
Norwegian fortsätter att introducera nya destinationer i USA. Idag lanseras direktflyg mellan Oslo och Boston, Köpenhamn och Boston samt som tidigare meddelats, London och Boston. – Det här är goda nyheter för européer och amerikaner som vill flyga billigt och bekvämt mellan kontinenterna, säger Björn Kjos.
Norwegian fortsätter att flyga charterresenärer och har ingått nya avtal med flera resekoncerner i Norden och Storbritannien. I Norden har Norwegian ingått avtal med TUI, Thomas Cook och Vitaltours om att flyga resenärer till Kanarieöarna. I Storbritannien har avtal ingåtts med Nielson Travel, Balkan Holidays och Skiworld gällande skidcharter. Kontrakten är värda över 200 miljoner norska kronor.
Sommaren har inte bara bjudit på passagerarrekord och fulla plan. Norwegians passagerare har varit givmilda under hela sommaren och tillsammans donerat över en halv miljon norska kronor till UNICEF:s arbete för barn. Det är i samband med att Norwegians kunder har beställt en resa på internet som de har donerat pengar.
Den goda passagerarutvecklingen fortsätter för Norwegian. Bolaget sätter nytt passagerarrekord med närmare 2,7 miljoner resenärer i juli, det högsta antalet någonsin under en enskild månad. Juli präglades även av stor reslust i alla marknader med fyllda plan. Kabinfaktorn för juli var på hela 94 procent – aldrig tidigare har det varit så högt under en enskild månad.
Norwegian presenterar i dag ett kvartalsresultat före skatt (EBT) på 456 MNOK. Det är 593 MNOK bättre än förra året. Kabinfaktorn för kvartalet är på 85 procent. Utvecklingen är bra på Norwegians samtliga marknader. Det gäller även långdistans där kabinfaktorn är på över 90 procent och passagerarantalet mer än fördubblats jämfört med samma period förra året.